Sou100 Žižkov Sou100 Žižkov

Novinky/Speciality

Speciální nabídka Sou100 Žižkov

Připravujeme pro vás speciální a sezónní nabídky. Tyto nabídky se budou měnit nepravidelně, takže sledujte náš web nebo rovnou přijďte k nám do restaurace, kde se vždy dozvíte, co pro vás máme zrovna navařeno.

Dnes máme připraveno:

Rolovaná telecí kýta, pyré z pastináku, restovaný květák, krém ze sušených rajčat a petrželový olej

265,-

Doporučené pivo: Gambrinus 10°

Pečené filátko ze pstruha, lehký bramborový salát s řepou a hráškem, křenová pěna

235,-

Doporučené pivo: Kozel 11°

Stůl Járy Cimrmana


                
                  Zdeněk Svěrák křest stolu Járy Cimrmana

Kdo to byl Jára Cimrman? 

Jára Cimrman je univerzální český génius, objevený Jiřím Šebánkem a Zdeňkem Svěrákem. Podle narativu Divadla Járy Cimrmana byl jedním z největších českých dramatiků, básníků, hudebníků, učitelů, cestovatelů, filozofů, vynálezců, vědců, kriminalistů a sportovců své doby.

Cimrmanův životopis

Jára Cimrman se narodil ve Vídni mezi lety 1869 a 1874. Jeho otcem byl český krejčí Leopold Cimrman a matka rakouská herečka Marlen Jelinková.

Podle semináře k Poslu z Liptákova zemřel na samém počátku první světové války. Místem Cimrmanova stáří byla podle tohoto semináře pojizerská fiktivní obec Liptákov.

O Cimrmanově manželství, natož potomcích, nebylo dlouho nic známo

Cimrman nebyl ženat, tudíž nezanechal potomka. Dnes se ale již vím, že i člověk, který není ženat, může krásně zanechat potomka. Takového potomka však nelze hledat v matrikách a musí se sáhnout k jiným metodám.  Nejspolehlivější je pátrat po dědičných znacích. Pokud však jde o Cimrmanovu fyziognomii, mnoho dokladů se nedochovalo. Cimrman, jak možná víte, měl zásadní odpor k fotografování zblízka – známe jen několik jeho leteckých snímků. A tak se o jeho podobě dochoval jediný doklad: mistrova busta. Jeden charakteristický detail je však na ní dodnes patrný: zvláštní tvar profilového obrysu hlavy. Nápadná je tu neobvyklá výduť na temeni, v odborné literatuře nazývaná „pahrbkem geniality“.  Úkolem tedy bylo najít mezi obyvatelstvem liptákovské lokality podobný profilový obrys.

Metoda přítlačné tabulové kontury

Zkoumaná osoba dá hlavu na stůl, vědec ji levou rukou přitlačí a pravou obtáhne. Vypadá to na první pohled jednoduše, ale neřekli byste, jak je obtížné přinutit některé lidi, aby vám dali hlavu na stůl. Často docházelo i ke konfliktním situacím. Takový výzkum může v terénu provádět jen skutečně silná vědecká osobnost.

Teprve po několika dnech krušné práce se ukázalo, že optimálním místem pro získání profilových obrysů je hostinec U Sirotků těsně před zavírací hodinou, kdy tam bývá řada osob u svých stolů k obtažení ideálně připravena.

Tato práce přinesla své plody, tedy spíše plod, a tímto plodem je třicetiletý liptákovský občan pan Josef Schmoranz.

Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je všechno, co se proti tomu dá dělat.

Stůl Járy Cimrmana v Sou100 Žižkov

Stůl Járy Cimrmana u nás pokřtila osoba nejpovolanější – nebyl to nikdo jiný než sám pan Zdeněk Svěrák.

U Stolu Járy Cimrmanna si každý může vyzkoušet, zda není s géniem příbuzný. Po konzumaci několika piv přiloží hlavu k poskytnuté šabloně a náš personál zjistí výskyt pahrbku geniality.

Nositelé pahrbku geniality budou zapsáni do plemenné knihy a obdrží čestný Járův šnyt.

Menu Járy Cimrmana

Jedině u stolu Járy Cimrmana si můžete dát menu, které po něm nese název.

Chleba s uzenkou

Uzený buřt, čerstvý strouhaný křen s jablky, hořčice a kváskový chleba

135,-

Opečené jelito a kuba, co staví

Opečené jelito, houbový kuba na sádle s čerstvou majoránkou, pyré z hrušky a červená cibule

175,-

Iqos Friendly


                
                  Iqos

V naší restauraci si v klidu můžete ve vyhrazených prostorách dopřát Iqos.

Recenze


                
                  Sociální sítě

Byli jste spokojení?
Napište nám recenzi na Facebook, Google nebo TripAdvisor a sledujte nás na sociálních sítích.